Tıraş sonrası cilt tipine uygun losyonlar tercih edin

Medipol Esenler Üniversite Hastanesi Dermatoloji Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Gürkan Yardımcı, sakal tıraşı ve sonrasında kullanılması gereken bakım ürünlerine dair açıklamalarda bulundu.

Medipol Esenler Üniversite Hastanesi Dermatoloji Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Gürkan Yardımcı, ‘’ Sakal tıraşı olanlarda deride kızarıklık, tahriş, pullanma, sivilce ve batık ile yanma ve batma hissi gibi şikayetlere sıklıkla rastlıyoruz. Bu sorunları önlemek veya azaltmak için kullanılan bazı yöntemler, sorunları daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle sakal tıraşı ve sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili önemli noktaların bilinmesi faydalı olacaktır’’ dedi.

Sakal tıraşı öncesinde kılların yumuşatılması daha kolay kesilmesini sağladığını ifade eden Medipol Esenler Üniversite Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gürkan Yardımcı, ‘’Rahat bir sakal tıraşı için, banyo sonrası tıraş olunması önerilmektedir. Banyo sonrası tıraş olunamayan durumlarda ise su ile yaklaşık 2 dk kılların ıslak bir şekilde bekletilmesi kılların yumuşamasını sağlayacaktır. Bu sürenin ardından sıklıkla jel ya da köpük formundaki ürünlerle kayganlaşmayı arttırmak sürtünmeyi azaltarak tahriş riskini azaltır. Bu ürünlerin yüze uygulanması sırasında tıraş fırçalarının kullanması hijyen anlamında daha sağlıklı olmaktadır. Ellerimizdeki bakterilerin deriye bulaşmasını azaltmak için bu fırçaların kullanılması uygun bir yöntem olacaktır’’ diye ekledi.

 

Rahat Bir Tıraş İçin Sakalınızı Yumuşatın

Sakal tıraşı olurken, kıl çıkış yönünün tersine yapılan geçişler ise sivilce ve batık riskini arttıracağını belirten Yardımcı, ‘’ Yumuşamış kılların çıkış yönüne paralel bir şekilde keskin ve temiz tıraş bıçakları ile mümkün olan en az sayıda geçişler yapılmalıdır. Bunun için bıçak sayısı ne kadar fazla ise geçiş sayısı o kadar azalacaktır. Tıraş bittikten sonra tıraş bıçakları iyice temizlenmeli ve ıslak bırakılmamalıdır. Nemli ortamlar bakterilerin üremesi için uygun ortam oluşturacaktır ve bir sonraki tıraşta enfeksiyon riskini arttıracaktır’’ diye konuştu.

Tıraş sırasında keskin tıraş bıçaklarına bağlı derinin en dış tabakasında (epidermis) irili ufaklı sıyrıklar oluşabileceği bilgisini veren Yardımcı, ‘’Tıraş esnasında sıyrıkların oluşumunu en düşük seviyeye indirmek için tıraş olurken mümkün olduğunca dikkatli olunmalıdır. Tıraş bittikten sonra hafif soğuk su ile yüzün durulanması tahriş olmuş deride rahatlama sağlar. Tıraş edilen bölgenin kurulanması temiz havlularla nazik bir şekilde yapılmalıdır. Deri yüzeyinin bariyerini bozucu özellikteki ve kirli havlular tercih edilmemelidir’’ tavsiyelerini verdi.

 

Kolonya Yerine Balsam Kullanın

Tıraş sırasında deride meydana gelen hasarlanmalar, onarıcı özelliği olan ürünler kullanılarak onarılabileceğini söyleyen Yardımcı, ‘’Tıraş sonrası cilt tipine uygun nemlendiriciler ve balsamlar tercih edilmelidir. Deri yüzeyini kurutan ve tahriş riskini arttırıcı özelliği olan alkol içeren ürünler tercih edilmemelidir. Yağlı cilt yapısına sahip kişiler su bazlı nemlendiriciler tercih edilmelidir. Kuru cilt yapısı olanlarda ise yağ bazlı nemlendiriciler tercih edilebilir. Gözeneklerde tıkanıklığa sebep veren ürünler kılların çıkışını zorlaştırarak deride sivilcelenmeye sebep olabilir’’ uyarılarında bulundu.

 

Batık Oluşumuna Karşı Lazer Epilasyon

Farklı yönlerde çıkan yüz kıllarının batığa neden olduğunu hatırlatan yardımcı, sözlerini şöyle sonlandırdı:

‘’Batık oluşumu yaygın olan hastalarda deri yüzeyindeki ölü tabakayı uzaklaştırmak için Alfa Hidroksi Asitleri (AHA) ile haftada 1-2 kere peeling (eksfoliasyon) yapılabilir. Bazı kişilerde kılların çıkış yönü çok karmaşık şekilde olup tıraş olmayı güçleştirebilmektedir. Bu durumda batık oluşan bölgelere lazer epilasyon seçeneği değerlendirilebilir. Sakal bölgesinde akne, egzama, rozase gibi dermatolojik sorunu olan hastalar bir dermatoloji uzmanına başvurarak uygun şekilde tedavi edilmeli ve tıraş sırasındaki hasarlanmalara karşı gereken önlemi almalıdırlar.’’


Hibya Haber Ajansı

Okunma